Valheim Oyun İncelemesi

794 görüntülenme

Çıktığı ilk andan itibaren büyük bir ilgi ile sevilen ve oynanan bu açık dünya hayatta kalma oyunu Valheim Iron Gate AB  isimli şirket tarafından geliştiriyor. Yayıncılığını ise Coffee Stain Publishing üstlenmiş durumda. Bu küçük bilgilerden sonra gelin incelemeye geçelim.

Bu oyunu cidden çok sevdim. Bu yüzden bu yazı biraz uzun olabilir. Şimdi ilk başta oyuna bir doğuş noktasında başlıyorsunuz. Her şey ilk başta birazcık zor gelebilir. Bir kere yemek bulmak oldukça önemli zira aç kalırsanız kondisyonunuz düşük kalır ve savaşamadığınız gibi odun kesme, koşma, zıplama gibi eylemleri yerine getiremezsiniz. Yemek için yaban domuzu veya geyik kovalayabilir, yetişen meyveler, mantarlar vb. şeyleri toplayabilirsiniz.

Oyuna hemen küçük bir ev inşa ederek başlamanız yararınıza olacaktır. Ev için ağaç keserken çok dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum. Ev inşa edilmediği takdirde saldırıya açık kalırsınız ve gece üşürsünüz. Evinizi inşa ettikten sonra yeniden oluşum alanı oluşturmanız gerek bu kesinlikle önemli, ateş koyacaksınız bunda hem yemek pişireceksiniz hem de ısınacaksınız. Yemekleri pişirmeden yiyemiyorsunuz tabi ki burası “Minecraft” değil.

Evimizi yaptık ateşimizi koyduk. Sırada savunma için silah ve zırh yapımına geçebilirsiniz. Etraftan elde edeceğimiz malzemelerle bunları yaptıktan sonra ki adım ise etrafta keşif yapmak. Bu keşif sırasında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var elbette. Kesinlikle yanınıza bolca yiyecek almalısınız. Başlangıçta yiyecekler çok fazla kondisyon sağlamadığı için kondisyonu idareli kullanmak gerek. Keşif sırasında bazı alanlarda arı kovanları var ve bunları kırınca zehirliyor (arılar sokuyor da olabilir bilemedim) ama oradan arı kovanını okla vurup kraliçe arı toplayabilirsiniz. Bu şekilde bal üretimine geçiyorsunuz. Üretim kısmını keşfettikçe kendiniz öğreneceksiniz zaten inan çok zevkli.

Kadim Canavarlar

Gelelim Valheim in büyük canavarlarına (Boss). Her bir kadim canavar size ayrı ayrı özellikler veriyor. Ancak bu özellikleri almak için doğma noktanıza adak olarak kafasını asmanız gerek. (Önemli uyarı: Eğer evinizi doğma noktasından gerçekten uzak bir yere yaptıysanız ve doğma noktasına ulaşımınız zorsa portal yapın. Arada gidip adak asarsınız işte :D). Kadim canavarlar ile savaşmak için kendinizi geliştirmeniz gerek. Her kadim canavar cidden farklı zorluklara sahip ama oyunun şansına bak ki ilk Kadim Canavar kolay ölüyor. Bunun da nedeni yine kendimizi geliştirmek, haritayı hızlı keşfetmek diyebilirim.

Madenler ve Genişleme

valheim-oyunu

Bir de madenler var oyunda madenleri nasıl mı topluyorsunuz o da basit. Kazma lazım. Şimdi silah yaptık, zırh yaptık geliştik. Daha önce yaptığımız küçük ev bize yetmeyecek. Bu noktada evi baya büyük yapmanızı tavsiye ediyoruz. Oyunda geliştikçe farklı malzemelere ihtiyacınız olacak. Tabii bu malzemeleri koymak için sandıklar filan lazım. Ha evinizde bir de dinlenme süreniz artsın diye konfor lazım mobilya filan derken ev de genişledi diyelim. Tabii bir de malzeme üreteceğiniz masalar bunların yanına koyacağınız geliştirme eşyaları. Gelgelelim evinizde ocak ve pişirme alanı filan derken. Ev geniş olmazsa büyük sorun oluşur. Arıları koyacağınız alanlar ve bir de tarım arazisi de lazım size. Tabii maden için olan gerekli üretim alanları da lazım. Siz bence bahçeyi filan da geniş yapın.

Sonuç Olarak

Valheim cidden güzel bir oynanış temasına sahip diyebilirim. Kadim canavarlar için kolay bir zorluktan başlayarak zora doğru dizilim mevcut. Sonra oyunda bulacağınız çeşitli yerler ve oyunu keşfetmeniz için alanlar filan var. Bu şekilde de oyun merak uyandırıcı bir hal alıyor. Arkadaşlarınızla oyunu keşfederken bir yandan da yeni öğrendiğiniz şeylere sevinebilirsiniz. Mesela ay sosis yaptık veyahut reçel pişirdik oh be gibisinden diyaloglara şahit olabilirsiniz. Optimizasyon konusuna geçersem erken erişim oyunu olduğu için pek bir yorum yapamıyorum. RTX 2080 ile 40 fps filan alıyorum yani düzeltirler inşallah. Onun dışında alın oynayın. Arkadaşlarla güzel keyifli bir oyun.

 

Resmi YouTube Kanalımıza Abone Olup Bizi Takip Etmeye Ne Dersiniz?
https://www.youtube.com/channel/UCgcg78mUfS8Wgybqs-XDZPA


https://dogrudansatis.oyunortagim.com.tr
https://oyunortagim.com.tr
https://forum.oyunortagim.com.tr
https://ticaretplatformu.oyunortagim....
https://kaizen.games 


Yorumlar 0

Hiç yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Giriş Yap