Biomutant PS5'te sadece 1080p'de çalışıyor

601 görüntülenme

THQ Nordic "teknik nedenlerden dolayı" Biomutant PS5 sürümü için "Native 4K" özelliğinin devre dışı bırakıldığını söylüyor. Bunun yerine, oyun 1080p'den yükseltilmiş 4K çözünürlükte çalışıyor. Aynı zamanda Xbox Series X üzerinde ise Native 4K ve 60FPS kare hızında oynanabiliyor.

 

Biomutant PS5'te hayal kırıklığı yaratabilir

Xbox Series X'te dinamik 4K çözünürlükle 60FPS kare hızında çalışan oyun, Series S konsollarında da 1440p / 30FPS'te çalışacak. Bu hafta yayınlanan Biomutant PS5 oynanış videosu, oyundaki native 4K çözünürlük seçeneğinin "kararlılık ve performansla ilgili nedenlerden dolayı devre dışı bırakıldığını" belirtiyor.

Twitter'da yayınlanan bir başka açıklamada THQ Nordic şunları söyledi: "Teknik nedenlerden dolayı oyunun yayın sürümü için PS5'te yerel 4K'yı devre dışı bıraktık. Ancak PS4 / XBO sürümü daha güçlü donanım nedeniyle mevcut nesilde zaten daha iyi performans gösteriyor. Mevcut nesil için yerel sürüm geliyor ancak henüz daha fazla ayrıntı paylaşamıyoruz."

 

 

Biomutant, 25 Mayıs'ta PC, PlayStation 4, Xbox One için piyasaya sürülecek ve İsveçli geliştirici Experiment 101 tarafından geliştiriliyor. Aksiyon rol yapma türündeki oyun dünyası ve mekanikleriyle birçok oyun severin radarına girmiş durumda. Ancak görünen o ki Biomutant PS5 sürümü, Xbox Series X sürümüne kıyasla biraz daha geride kalacak.

Bunun nedeninin Sony'nin konsolunun geriye dönük uyumluluk güncellemelerini işleme biçimiyle ilgili kısıtlamalar olduğu düşünülüyor. Oyunda 120FPS gibi yeni nesil performans özelliklerinin etkinleştirilmesi, bildirilene göre PS5'te geliştiricinin eforunu gerektirirken, Microsoft bu tür özelliklerin bir geriye dönük uyumluluk yamasıyla eklenmesine izin veriyor.

Her iki yeni nesil konsol da piyasaya sürüldüğünden beri Cyberpunk 2077, Star Wars: Squadrons, Call of Duty: Warzone ve Rocket League gibi bir dizi oyun, Xbox Series X'te oynayanlar için performans güncellemeleri aldı. Bu güncellemeler, PS5 kullanıcıları için yayınlanmadı. Bir başka örnek ise Mass Effect: Legendary Edition'un Series X'te 120FPS'yi desteklerken, PS5'te desteklemiyor oluşu. Xbox Series X donanım ve geriye dönük uyumluluk alanında yapılan geliştirmeler sayesinde bazı oyunlarda PS5'ten daha iyi performans veriyor. Aşağıdaki iki videodan oyunun PS5 ve XSX sürümlerinin oynanış videolarını seyredebilirsiniz. Peki sizler neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

PS5

 

Xbox Series X

 


Yorumlar 0

Hiç yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Giriş Yap